53. Varsoviada zakończona

AZS AWF WarszawaZakończyły się rozgrywki w ramach 53. Varsoviady. Wśród pań triumfowała Akademia Finansów i Biznesu Vistula. Turniej męski wygrali reprezentanci Akademii Wychowania Fizycznego.

Dzień 11 listopada każdego roku to decydujące spotkania w ramach Varsoviady, czyli igrzysk studentów pierwszego roku. Nie inaczej było i tym razem. W Hali Gier AWF-u medale między siebie podzielili świeżo upieczeni studenci.

W meczu o trzecie miejsce pań naprzeciw siebie stanęły reprezentacje Akademii Wychowania Fizycznego i Uniwersytetu Warszawskiego. Ze zwycięstwa mogły cieszyć się te pierwsze. Pierwsza partia zakończyła się wynikiem 15:8 (grano do dwóch wygranych setów do 15). W drugiej natomiast niewiele zabrakło, aby do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był tie-break. W końcówce seta zawodniczki UW rzuciły się w pogoń za swoimi rywalkami. Ich licznik zatrzymał się jednak na 13 oczku i całe spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0.

Uniwersytet Warszawski – Akademia Wychowania Fizycznego 0:2 (8:15; 13:15)

Mecz finałowy nie dostarczył większych emocji. W zespole AFiB Vistula widać było spore doświadczenie, które wniosły drugoligowe zawodniczki: Zuzanna Florczak (ESPES Sparta Warszawa), Klaudia Kucharska, Agata Antosiak i Oliwia Sieradzka (wszystkie BlueSoft Mazovia Warszawa). W pierwszym fragmencie meczu podopieczne Anny Lipińskiej próbowały nawiązywać walkę z drużyną Vistuli, jednak cierpliwa gra w ataku i polu serwisowym dała zwycięstwo „Vistulankom” do 8. W drugim secie przy stanie 1:1 na zagrywkę weszła Sieradzka i za sprawą jej świetnych serwisów na tablicy pojawił się wynik 8:1. Zawodniczki z Vistuli nie oddały już uzyskanej przewagi do końca seta wygrywając do 7. Była to trzecia z rzędu edycja Varsoviady, w której triumfowała drużyna AFiB Vistula.

Zwyciężczynię zyskały prawo do uczestnictwa w Ogólnopolskim Finale Igrzysk Studentów Pierwszego Roku, które w tym roku odbędą się w dniach 2-4 grudnia w Katowicach. Jednak podczas ceremonii dekoracji miało miejsce zaskakujące wydarzenie. Drużyna prowadzona przez Jolantę Studzienną zrezygnowała z udziału w tych zawodach przekazując swój bilet zawodniczkom Politechniki Warszawskiej. Podobna sytuacja miała miejsce o rok wcześniej i wynika rzecz jasna z klubowych obowiązków studentek Vistuli.

Politechnika Warszawska – Akademia Finansów i Biznesu Vistula 0:2 (8:15; 7:15)

W starciu o brąz w rozgrywkach mężczyzn zmierzyli się zawodnicy Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej. Od samego początku był to mecz walki. Oprócz efektownych ataków i bloków, oba zespoły nie ustrzegły się również prostych błędów. Końcówka pierwszego seta dostarczyła wiele emocji. Jedna i druga drużyna miała w górze piłki setowe. Ostatecznie to jednak podopieczni Pawła Kozłowskiego wygrali 23:21. W drugiej partii zawodnicy z Politechniki mieli już nawet czteropunktową przewagę, jednak drużyna WAT-u nie poddawała się. Wojskowi starali się odrobić straty w końcówce i doprowadzić do tie-breka. Zabrakło im jednak czasu i drugiego seta 15:13 wygrała Politechnika, zapewniając tym sobie trzecie miejsce na 53. Varsoviadzie.

Politechnika Warszawska – Wojskowa Akademia Techniczna 2:0 (23:21; 15:13)

Finał panów to starcie Akademii Wychowania Fizycznego ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego. W obu zespołach można było dostrzec znane twarze z mazowieckiej siatkówki młodzieżowej z zeszłego sezonu. Do meczu finałowego żadna z tych drużyn nie poniosła porażki w tej edycji Varsoviady. Faworytów tego spotkania dopatrywano się jednak w zawodnikach AWF-u i to właśnie oni po ostatnim gwizdku mogli wznieść ręce w górę. Wygrali oni pewnie 2:0 w setach do 11 i 10. Oprócz złotych medali drużyna prowadzona przez Wojciecha Dębca uzyskała prawo do udziału w turnieju w Katowicach.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – Akademia Wychowania Fizycznego 0:2 (11:15; 10:15)

Turniej z trybun obserwowany był przez wiele osób związanych z mazowiecką siatkówką. Na widowni dostrzec można było między innymi Edwarda Skorka – mistrza olimpijskiego z 1976 i mistrza świata z 1974, Jolantę Dolecką – prezes zarządu AZS Politechnika Warszawska S.A. czy wielu trenerów mazowieckich drużyn ligowych. Świadczy to o randze i prestiżu tej ponad półwiecznej imprezy.