Siatkówka plażowa to jedna z najpopularniejszych i najbardziej emocjonujących dyscyplin sportowych na świecie. Ta relatywnie młoda dyscyplina zyskała w ostatnich latach wiele na popularności i przyciąga rzesze fanów, zarówno zawodników jak i kibiców. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej historii, zasadom oraz najciekawszym rozgrywkom w siatkówce plażowej.

Historia siatkówki plażowej

Siatkówka plażowa jest relatywnie młodą dyscypliną sportową, która powstała na plażach Kalifornii w latach 20. XX wieku. Początkowo była to gra towarzyska, którą uprawiano w ramach rozrywki. Pierwszy turniej siatkówki plażowej miał miejsce w 1948 roku w Kalifornii.

W kolejnych latach dyscyplina zaczęła zyskiwać na popularności, a jej zawodnicy zaczęli rywalizować w turniejach organizowanych na całym świecie. W 1996 roku siatkówka plażowa została oficjalnie uznana za dyscyplinę olimpijską, co zwiększyło jej prestiż i przyczyniło się do jeszcze większej popularności tej dyscypliny sportowej.

Zasady siatkówki plażowej

Zasady siatkówki plażowej różnią się od tych, które obowiązują w siatkówce halowej. Rozgrywka odbywa się na specjalnie przygotowanej plaży, a drużyna składa się z dwóch zawodników. Siatka jest niższa niż w siatkówce halowej i ma wymiary 8 metrów szerokości i 2,43 metra wysokości dla mężczyzn oraz 2,24 metra wysokości dla kobiet.

Każda drużyna ma prawo do trzech dotknięć piłki przed jej odesłaniem na stronę przeciwną. Zawodnicy mogą odbijać piłkę dowolną częścią ciała, jednakże nie mogą dotknąć jej dwoma rękoma z rzędu. Gra toczy się do 21 punktów, z tym że trzeba wygrać z przewagą dwóch punktów. W przypadku remisu wynik musi przekroczyć 21 punktów.

Najciekawsze rozgrywki

Siatkówka plażowa cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, a największe turnieje przyciągają tłumy kibiców. Do najważniejszych imprez w tej dyscyplinie należą m.in. Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Mistrzostwa Europy oraz Turniej Olimpijski.

Wśród najbardziej utytułowanych siatkarzy plażowych na świecie warto wymienić nazwiska takich zawodników jak Karch Kiraly, Misty May-Treanor, Kerri Walsh Jennings, Phil Dalhausser czy Emanuel Rego. W Polsce jednym z najbardziej utytułowanych siatkarzy plażowych jest Piotr Kantor.

Wśród najciekawszych rozgrywek siatkówki plażowej warto wymienić takie imprezy jak AVP Pro Beach Volleyball Tour w Stanach Zjednoczonych, FIVB Beach Volleyball World Tour, Swatch Major Series, czy Mistrzostwa Świata w siatkówce plażowej.

Siatkówka plażowa to emocjonująca dyscyplina sportowa, która zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Jej historia sięga lat 20. XX wieku, a obecnie jest to sport olimpijski. Zasady gry różnią się nieco od siatkówki halowej, a gra odbywa się na specjalnie przygotowanej plaży. Wśród najważniejszych imprez siatkówki plażowej należy wymienić Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Mistrzostwa Europy oraz Turniej Olimpijski. Siatkówka plażowa przyciąga rzesze fanów i daje zawodnikom wiele emocji oraz możliwość rywalizacji na najwyższym poziomie.